İnsan hayatı değil siyaset rantı! Önce Beşiktaş şimdi Antalya… CHP’yi aklama yarışı

  • HABER7

CHP’li belediyelerin ihmal ve iş bilmezlikleri iki hafta içerisinde büyük facialara yol açarken, her olayda iktidara yaylım ateşi başlatan çevreler siyasi rant suskunluğuna gömüldü.

CHP BELEDİYECİLİĞİ ŞEHİRLERİ ATEŞE ATIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği Tünektepe Teleferik Tesisi’nde Ramazan Bayramı’nın 3’üncü meydana gelen kazada 1 kişi öldü, 17 kişi yaralandı. Kabinlerde mahsur kalan 174 yolcu, havada 23 saat süren kabusun ardından kurtarıldı. CHP’li belediyenin ihmallerinin kazaya yol açtığı saptandı. Kazadan 40 gün önce yıllık bakımı yapıldığı belirtilen tesisteki işlemlerin yerel seçim dolayısıyla kısa tutulduğu ve alelacele bitirildiği ifade edildi. 2021 yılında 72 gün, 2022’de 78 gün, 2023’te 71 gün süren bakımlar, 2024 yılında sadece 14 gün gerçekleştirildi.

Yerel seçim harcamaları dolayısıyla ucuza ve aceleye getirildiği belirtilen teleferik bakımında her yıl değiştirilmesi hayati önem taşıyan direklerin makara isteminde yer alan 400’lük ve 500’lük lastikler, rulmanlar, burçlar ve göbek millerin değişiminin yapılmadığı ortaya çıktı.

Bakım çalışmalarının tam olarak yerine getirilmeden tesisin çalışmasına izin verilerek faciaya davetiye çıkaran Antalya Büyükşehir Belediyesi iştiraki Anet A.Ş. yetkililerinin de aralarında yer aldığı 5 kişi tutuklandı.

 TELEFERİK DEĞİL FONLU MEDYA ÇÜRÜMÜŞ

Fakat her olayda iktidarı töhmet altında bırakıcı söylemler üreten, yaşanan her kazada suçlu arayarak kişi ve kurumları ilgisiz de olsa hedef gösteren CHP tandanslı medya, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri Antalya’daki facia konusunda ikircikli tavra büründü.

Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kazadaki payını gizleme rolünü üstlendi.

Sözcü gazetesi, olaya ilişkin yaptığı haberinde “Bir kişinin öldüğü Antalya’daki teleferik kazası üzerinden CHP’li başkanın hedef alınması tartışma yarattı” spotunu kullandı. Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, “Kazaya yıldırım yol açtı” yalanını köşesine taşıdı.

Sözcü ayrıca teleferiği 7 yıl önce inşa ederek hizmete sunan dönemin AK Partili Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “en ucuz teleferik” sözünü gündeme taşıyarak absürt bir mantıkla hedef şaşırtma yoluna gitti.

SUÇLUYU BULDULAR: TELEFERİK KABİNİ

Çikolata kutusunda gelen paralarla yayın çizgisini değiştirdiği” iddiasıyla gündeme gelen Cumhuriyet gazetesi benzer yayınlar yaptı.

Cumhuriyet, faciaya yönelik haberinde teleferik kabinini suçladı.

Cumhuriyet gazetesinin sosyal medya hesaplarında kazaya dair 12 Nisan’da yapılan paylaşımda, “Antalya’da teleferik kabini can aldı… Ölen yurttaşın kimliği belli oldu” başlıkları kullanıldı.

29 İŞÇİNİN ÖLÜMÜNÜ UNUTTURMAYI BAŞARDILAR

CHP ve yurt dışı kuruluşlardan aktarılan paralarla yayın yaptığı belirtilen “fondaş” medya benzer tutumu 2 Nisan’da İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yaşanan yangın faciasında da sergilemişti. Ruhsatsız işletilen gece kulübünde izinsiz yapılan tadilat çalışması sırasında çıkan yangında 29 işçi can vermişti.

16 katlı binanın altında 1.500 kişi kapasiteli gece kulübü işletilmesine göz yuman CHP’li Beşiktaş Belediyesi’nin “işletme izni” verdiği, yangın çıkışı bulunmayan mekana “yangın yönetmeliğine uygun” şeklinde ruhsat tanımladığı ortaya çıkmıştı.

Antalya’daki teleferik faciasına ya suskun kalan ya da suçluları kurtarmaya çalışan koro, Beşiktaş’ta da aynı işgüzarlığı yapmıştı. İnsan hayatını değil siyasi rantı öncelediği ortaya çıkan CHP’nin fonlu medyası, dernekleri, vakıfları, meslek örgütleri Beşiktaş’ta 29 işçinin yanarak öldüğü feci kazayı unutulmaya terk etmişti.

HABERCİLİK DEĞİL ‘SAHİPLERİ’NİN MENFAATLERİ  

Son iki hafta içerisinde belediye ihmallerinin can kayıplı kazalarla patlak verdiği Antalya ve Beşiktaş’taki siyasi rantçılığa tepki gösteren Gazeteci Yazar Ekrem Kızıltaş, bu yayın kuruluşlarının hakikati ortaya çıkarmak için değil gerçekleri gizlemek için çalıştığına vurgu yaptı.

Yeniakit gazetesine konuşan Ekrem Kızıltaş, “Sözcü ve Cumhuriyet’in dili şaşırtıcı değil. Bu gazetelerin al birini vur ötekine. Bunlarda basın ilkeleri, ahlâk kodları gibi dert yok, gazetecilik yapmıyorlar. Bunlar sahiplerinin sesleri. Sahiplerinin menfaatlerini koruyup kolluyorlar. Sahiplerinin suçlarını başkalarına yüklemekten ise çekinmiyorlar. Her olaydan sahiplerinin işlerine yarayacak bir şey çıkarıyorlar. Bunların habercilik yapma, objektif olma gibi kaygıları yok. Böyle bir kaygıları olmadı, olmayacak. Çünkü hükümeti hedef alan ‘medya kurumlarının’, ‘habercilerin’ gayeleri halka hakikatleri anlatmak değil.” dedi.

Kızıltaş, şöyle devam etti:

Beşiktaş’ta 29 işçi can verdiği olayda CHP yanlısı gazeteciler hemen devreye girdiğini hatırlatan Kızıltaş, “Belediyede sorumluluk bulmamak için 1987’de verilmiş ruhsatı, onayı gündeme getirdiler. Bir araya getirilen pek çok yerden, 2 bin metrekareye taşınmış alandan söz etmediler. Belediyeden ‘Bize müracaat etmediler’ gibi bir tuhaf bir açıklama geldi. Müracaat etmediler ise gerekeni yapmalısın, çalışmayı durdurmalısın. Fonlu medyadan bu konuyu irdeleyen olmadı.” sözlerini sarf etti.

BUNLARA YAĞLI KEMİĞİ ATANLAR…

Aynı tutumun Antalya’daki kazada da sürdüğüne işaret eden Ekrem Kızıltaş, sözlerini şöyle tamamladı:

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir