Intel Yeni Nesil İşlemciler İçin Xeon 6 Markasını Tanıttı

Intel, Vision 2024 etkinliği sırasında Xeon işlemci serisinde önemli bir güncelleme duyurdu. Şirket, yakında piyasaya süreceği Granite Ridge ve Sierra Forest işlemcileri için yeni Xeon 6 markasını tanıttı. Bu değişiklik ile ürün portföyünü basitleştirmeyi ve müşterilerin Xeon serisini daha iyi anlamasını sağlamayı amaçlıyorlar. İlk olarak Sierra Forest ve Granite Ridge modelleri Xeon 6 etiketini kullanacak ve yakın zamanda piyasaya sürülecek.

Sierra Forest işlemcisi, verimlilik çekirdeklerinden oluşan bir mimariye odaklanarak bulut tabanlı ortamlar için özelleştirilebilecek ve bu çeyrek içerisinde piyasaya sürülecek. Performans metriklerine bakılırsa önceki modellere göre watt başına performansta %2.4 ve raf başına performansta %2.7 artış öngörülüyor.

Granite Ridge işlemcileri ise MXFP4 veri formatını destekleyecek ve hesaplama verimliliğini büyük ölçüde arttıracak. Granite Ridge işlemcileri FP16 hassasiyetini kullanan dördüncü nesil Xeon işlemcilere göre next-token gecikmesinde %6.5’e kadar azalma sağlayacak. Aynı zamanda karmaşık 70 milyar parametreye sahip Llama-2 modellerini sadece 86 milisaniyede çalıştırabilecek.

Intel bu sayede modern veri merkezlerinin artan taleplerini karşılamak için gelişmiş yarıiletken teknolojilerini kullanacak. Unutmadan Granite Ridge işlemcilerinin piyasaya sürülme tarihi belirtilmemiş olsa da Sierra Forest işlemcisinin piyasaya sürülmesinden hemen sonra geleceği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir