Kemer’de Çevre Haftası etkinliği

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Kemer Belediyesi tarafından Mustafa Ertuğrul Aker Parkı’nda düzenlenen programa, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Derya Baytekin, Kemer Belediyesi Meclis Üyeleri Cansın Efir ile Kenan Kar, Kemer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Serap Minta, Kemer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Gencay Kayrak, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya İl Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, Kemer Belediyesi Ülker-Orduvar Akman Kreş ve Gündüz Bakımevi öğretmenleri ile öğrencileri ve davetliler katıldı.

Anaokulu öğrencilerinin çevre haftasıyla ilgili şarkılar söylemesiyle başlayan programda çocuklara evlerinde bakıp toprağa dikmeleri için çeşitli bitkiler dağıtıldı.

Programda açıldığı tarihten itibaren eko okul bayrağını hak etmek için atık ve geri dönüşüm temalı dört dönemini başarı ile tamamlayarak eko okul olmaya hak kazanan Kemer Belediyesi Ülker Orduvar Akman Kreş ve Gündüz Bakımevi tarafından atık materyallerden yapılan sanatsal çalışmaların sunumları yapıldı.

Kemer’de turizm sektörüne hizmet eden mavi bayrak ödüllü otellerin çevre atölye çalışmaları ve çevre temalı oyunlar ile destek verdiği programda, tüketilen içeceklerin plastik şişelerinin çöpe değil geri dönüşüme gönderilmesini bilinçlendirmek ve teşvik amacıyla Kemer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğünün atölyesi tarafından tasarlanan atık basket potası da hazır bulunduruldu.

Programda, Mavi Bayrak Koordinatörlüğü’nün istediği 33 kriteri tamamlayan Kemer Belediyesi Halk Plajı’na mavi bayrak asıldı.

Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Derya Baytekin ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya İl Koordinatörü Mustafa Ergiydiren mavi bayrağı göndere anaokulu öğrencileriyle birlikte çekti. Kemer Belediyesi Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Gizem Gökdemir, etkinliğin sonunda katılım sağlayan otellerin sorumlularına teşekkürlerini sunarak katılım sertifikaları teslim etti.

Öte yandan Belediye Başkan Yardımcısı Baytekin, atık malzemelerden yapılan sanatsal çalışmaların sergilendiği alanı da gezerek bilgi aldı.

Etkinlik sonrası Başkan Yardımcısı Baytekin, çevre haftası etkinliğine katılan öğrencilere dondurma ikram etti.

Kemer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Serap Minta, yaptığı açıklamada, Kemer’in Türkiye’de en fazla mavi bayrağa sahip ilçelerinden biri olduğunu belirterek, Kemer’de bu yıl 51 tesisin ve plajın mavi bayrak almaya hak kazandığını söyledi.

Mustafa Ertuğrul Aker Parkı sahilindeki Kemer Belediyesi Halk Plajı’nın da 5 yıldır mavi bayrak aldığına dikkat çeken Minta, “Plajımızda 33 mavi bayrak kriterlerini tamamladık ve mavi bayrağımızı aldık. Engellilere sunduğumuz imkanlar, cankurtaran ve acil yardım, atık yönetim hizmetlerimizle ve deniz suyu kalitemizle hizmet veriyoruz. Hizmetlerimiz halka açık ve ücretsiz.” dedi.

Minta, Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte amaçlarının küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek olduğuna vurgu yaparak, “Denizlerin temiz tutulması ve deniz kirliliğinin önüne geçmek, atık maddelerin hayata entegre edilebilmesine dikkat çekmek istiyoruz. Hayatımızda artık iklim değişikliğinin etkileri fark ediliyor. Bu konu hakkında herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Hayatımızda atık çıkarmaya dikkat etmeliyiz. Doğal kaynaklarımızı tutumlu kullanarak israf etmemeliyiz. Atıklarımızı geri dönüştürmeye odaklanmalıyız.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir